Kariera jako grafik freelancer. Naprawdę warto!

W kategorii: , , dnia 26 stycznia 2015

Freelancer po Polsku

Polscy graficy są jednymi z najbardziej cenionych oraz najlepszych na świecie. Cenią ich za terminowość, za świetny warsztat oraz pomysłowość. Nie dziwne więc, że wielu z nich decyduje się na karierę na własne konto. Grafik freelancer to to przyszłość.

 

Poszukiwany na zachodzie, poszukiwany na wschodzie – firma i freelancer grafika przyjmie!

 

W ostatnich latach zapotrzebowanie na grafików freelancerów jest większe niż kiedykolwiek w historii. Wolni strzelcy potrzebni są przy stronach internetowych, przy UX/UI, przy grach wideo, grach karcianych oraz przy reklamie.

Zatem nie tylko branża usługowa oraz reklamowa, ale także branża rozrywkowa szuka nowych pracowników. Powoduje to sporą zmianę na rynku – już raczej nie szuka się człowieka od wszystkiego i niczego. Specjalizacje obejmuję nie tylko pakiet Adobe, ale również pixel-art, plakat reklamowy, makiety stron, prototypy gier, fonty, lub rysunek. Zapotrzebowanie w krajach zachodnich jest większe, niż ilość tamtejszych grafików.

Freelancer po Polsku

Zarazem Polska staję się europejskim zagłębiem IT oraz gier wideo, co powoduje zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów gotowych pracować na zlecenie lub kontrakt. Co więcej – nawet rynek komiksu coraz częściej szuka polskich grafików, bo za niższą cenę gotowi są do wykonywania równie udanych prac. Freelancer grafika to kawał ciekawego zawodu.

 

 

Jak zaczynają karierę freelancera grafika?

 

 

Freelancer po polsku znaczy wolny strzelec. Dlaczego więc nie strzelać na zachód? Dlaczego nie szukać zleceniodawców poza granicami Polski? Dlaczego wreszcie nie pracować u nas za zachodnie stawki? Outwork oferuje doskonałe możliwości ekspansji zarówno na rodzimym jak i zagranicznym rynku. I tak właśnie graficy freelancerzy zaczynają – od rodzimego rynku. Od portfolio, które jest albo bardzo różnorodne, albo wręcz przeciwnie – dotyczy jednej, wąskiej specjalizacji. Nie zapominaj, że Twoimi klientami nie muszą być też początkowo firmy – bo prawie każdy freelancer grafika potrzebuje. Razem z dobrym copywriterem można osiągnąć wiele.

Freelancer grafika

Nie można już być wszechstronnym w świecie szukającym specjalistów. Dlatego warto zadać sobie początkowo pytanie nie tylko na którym aspekcie grafiki chcemy się skupić, ale również na którym rynku chcemy robić karierę. Czy zainteresują nas strony internetowe? Filmy? Gry? Nie zapominajmy, że polska szkoła plakatu oraz grafiki reklamowej jest doceniana od lat na całym świecie. Marka jaką mają najlepsi graficy to świetna wizytówka dla całego zawodu, ale jak zawsze początku są trudne.

Dlatego warto zastosować się do kilku dobrych rad:

  1. Warto zacząć od praktyk, staży oraz mniej płatnych zleceń.

Grafik który zapewni sobie dobre CV już na wstępie będzie lepiej traktowany przez kolejnych klientów. Mniej płatne zlecenia – chociaż są kontrowersyjnie, ponieważ według wielu psują rynek – to doskonały sposób na budowanie marki, kontaktów oraz poszerzanie swojego portfolio. Dodatkowo graficy jak niewiele grup zawodowych mogą spokojnie znaleźć staże lub praktyki zdalne, co stawia ich w bardzo wygodnej pozycji.

  1. Trzeba zbudować portfolio oraz uploadować je na swój profil na serwisach dla freelancerów.

Po prostu – grafik freelancer dostaje pracę na bazie swoich umiejętności, a nie znajomości i obietnic. Żeby z czasem zleceniodawcy sami zaczęli przychodzić do Ciebie, musisz się pokazywać w Internecie. Posiadać uzupełnione portfolio na Outwork, na własnej stronie internetowej, dbać o kanały social media i widoczność ścieżek kontaktu z Tobą.

Freelancer grafika 2

  1. Pamiętaj o uczestnictwie w społeczności!

Dziel się wiedzą, uczestnicz w projektach non-profit, pomagaj innym, zawieraj nowe znajomości. Te zaprowadzą Cię znacznie dalej niż mógłbyś to sobie wyobrazić!

Nagroda jest warta świeczki. Grafik z dobrym portfolio nie liczy od projektu, a od każdej godziny. Grafik z dobrym portfolio nie musi się martwić o kontrakty. Grafik z dobrym portfolio to dzisiaj bardzo poszukiwany specjalista.

Tagi: , , ,

Komentarze do wpisu