Nietypowe oblicza wolnego strzelca [cz. 1]

W kategorii: , , dnia 30 grudnia 2014

Pracujący zdalnie elektronik? Profesjonalny kryptobloger? A może telemarketer wykonujący zlecenia dla kilku firm? Polski freelance to coś więcej, niż tylko szeroko pojęte IT oraz rynek tłumaczeń. To rynek miliona specjalistów.

 

W dzisiejszych realiach rynkowych naprawdę nietrudno o odnalezienie własnej niszy. Niszy, która będzie wymagała od Ciebie pracy – nad zaprezentowaniem siebie, nad pokazaniem swoich umiejętności, wreszcie nad pozyskiwaniem pierwszych klientów. Ale swoje trzeba przeboleć. Wolni strzelcy to nie tylko graficy oraz programiści. To nie tylko drobne do piwa z tłumaczeń oraz pisania prac leniwym uczniom. To możliwości dla inżynierów, językowców, projekantów, specjalistów w swoich branżach.

 

Praca zdalna elektronika

 

Rozwój technologii pozwala na pracę zdalną w najbardziej nietypowych zawodach. Zdalnie zaczynają pracować elektronicy, projektanci, specjaliści od biologii oraz chemii. Pracować można nie tylko w swoim domowym warsztacie lub laboratorium, ale również na zasadzie doradcy lub konsultanta.

 

Praca zdalna elektronika.

 

Przede wszystkim firmy zaczynają rozumieć, że projektant nie jest koniecznie potrzebny na miejscu oraz na etacie. Projektant może pracować z dowolnego miejsca na ziemi ponieważ wręcz przeciwnie do pracownika etatowego, będzie rozliczany za projekt.  Za dzieło wykonane, a nie przesiedziane godziny co jest sytuacją zwycięstwo-zwycięstwo dla obu stron.

 

Praca zdalna elektronika (szczeólnie popularne w ramach PCB), biologia, czy chemika wymaga oczywiście sprzętu, doskonałych kwalifikacji oraz umiejętności zaprezentowania siebie, ale najlepsi specjaliści od zawsze pracują na swoje konto. Przede wszystkim poruszać będziesz się w sferze projektowania, planowania, znacznie rzadziej wykonania – ale Twoja wiedza to coś, czego firmy nie muszą mieć na miejscu.

 

I doskonale to rozumieją. A jeżeli zbudujesz doskonałe portfolio to cały świat stoi przed Tobą otworem.

 

Pisz dla nas, pisz wszystko dla nas

 

Im w firmie więcej wąskich specjalistów, tym większa szansa, że nie ma czasu, chęci, ani środków do szeroko pojętej pisaniny – od prowadzenia bloga, przez tworzenie cenników, ofert, statusów wewnętrznych, SOP etc, etc, etc…. Zlecę prowadzenie bloga, zlecę stworzenie dokumentacji, szukam specjalisty od słów, zlecę napisanie instrukcji – podobne zapytania nie są niczym nietypowym w dzisiejszym  świecie. Firmy potrzebują ludzi od słów, nie zawsze mają kogoś takiego na etacie, a czasami po prostu lepiej zdać się na doświadczonego specjalistę.

 

post (1)

 

Bo a to trzeba poprawić teksty na stronie, a to wpis wymagałby korekty, a to nie ma kto prowadzić profilu na social mediach oraz pisać nam bloga. Tutaj trzeba stworzyć prezentację, tam wykonać cennik, jeszcze gdzie indziej konstruować szablony odpowiedzi. Bloger pracujący zdalnie, copywriter, lub webwriter to arcyważne zawody i ogromne pole go popisu dla polskich copywriterów. W szczególności tych ze znajomością języków obcych.

 

Telemarketing (a) freelancer?

 

Popularnym wynalazkiem na zachodzie staje się telemarketer freelancer lub windykator freelancer. Nie pracuje na stałe dla jednej firmy, szuka kontraktów i bierze procent od każdej skutecznej transakcji – pozornie wydaje się to dziwne, podczas gdy w istocie pomysł w realizacji bardzo przypomina np. pośrednictwo w sprzedaży kosmetyków, bardzo popularne od lat w Polsce.

post (3)

Telemarketer freelancer lub freelancer windykator raczej nie przejmuje się wyrabianiem norm, ale mając sensowną motywację – procent od wykonanego zlecenia/zawartego kontraktu/sprzedaży produktu potrafi zaskoczyć doskonałymi wynikami. Doskonali, zmotywowani, znający się na swoim fachu telemarketerzy freelancerzy to być może przyszłość dla wielu firm – nowa ustawa antyspamowa nie pozwoli na nieetyczne zagrywki, niedobre produkty oraz dosyć średniej jakości obsługę.

 

Będzie potrzeba wybitnych profesjonalistów.

 

Nowe oferty pracy na odległość

 

Globalna wioska to globalne możliwości. Jeśli masz fach w ręku – Internet niech Cię prowadzi. Razem możecie zdziałać wiele. Jeżeli masz firmę, a szukasz fachowca – nie musisz już szukać go na swoim podwórku. A rok 2015 dzięki rozwojowi Internetu, zwiększeniu roli technologii, otworzeniu się dodatkowych rynków zbytu oraz unormowaniu sytuacji w obszarze social media i wyszukiwarek internetowych zapowiada się przednio.

Tagi: , , , ,

Komentarze do wpisu