Pracuj gdzie chcesz, mieszkaj gdzie chcesz

W kategorii: , dnia 2 lutego 2015

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Żyj w jednym miejscu, ale pracuj w drugim. Model ten staje się coraz popularniejszy, a zachodnie portale snują dla nas wizje o pracowaniu w USA, a mieszkaniu w Azji, czy wyprowadzce do Wietnamu i mieszkaniu tam “za pracę raz na tydzień”. Nie trzeba się jednak wyprowadzać, wystarczy działać w obrębie własnego kraju!

 

Praca zdalna Warszawa, czy praca zdalna ze wsi?

 

Polski rynek freelance to przede wszystkim szeroko pojęte programowanie i IT, grafika i webdesign oraz copywriting. Wbrew pozorom to ogromne pole go popisu nawet dla osób, które nie do końca pewne są własnych umiejętności. Freelancer, który dba o swój profil w sieci (np. poprzez odpowiednie portfolio i oceny swojej pracy) bez problemu w końcu znajdzie klientów, którzy pozwolą mu pracować z domu za godne stawki.

Pomimo problemów gospodarczych (a może właśnie dzięki nim?) rodzime firmy dostają ogrom zleceń ze strony zachodnich przedsiębiorców, wciąż silnie czuć u nas fundusze Unijne, a kraj nie bez powodu staje się zagłębiem IT oraz gier wideo. Odpowiednia doza pracy, reklamy i umiejętność walczenia o swoje pozwoli nam pracować w dowolnym polskim mieście zdalnie, bez ruszania się z domu, za odpowiednie stawki.

A wtedy świat stoi otworem. Jak piszą sami freelancerzy: “Praca zdalna w dużym mieście, a życie na wsi, to coś na co pracowałem od dawna. Oczywiście są pewne problemy, jak załatwianie Internetu, który do czegoś się nadaje, ale to jest życie. Wolę zarobić odrobinę mniej, ale pracować po swojemu w środowisku, które mi odpowiada.” Droga do takiej pracy nie jest prosta, ale… “Dobre portfolio i konta na portalach dla freelancerów załatwiają robotę za mnie. Pierwsze lata sam biegałem za klientami, teraz klienci sami mnie znajdują – swoje się napracowałem nad tym, żeby wszystko było dobrze. Czyli 1.pokaż się w sieci, 2. zbuduj portfolio, 3. pokaż swoje umiejętności!”.

Trzeba walczyć, ale nagroda jest tego warta: to możliwość pracy dla siebie, gdziekolwiek zechcemy. I chociaż zawsze łatwiej jest w ojczyźnie to z czasem cały świat może stanąć przed nami otworem.

 

praca zdalna za granicą

 

Praca zdalna za granicą, czyli pracuję z komputera, nie z biura

 

https://nomadlist.io/ specjalizuje się w wyszukiwaniu najlepszych miast do życia dla freelancera. Porównuje koszta, jakość internetu oraz pogodę, wybierając optymalną dla nas propozyję. I chociaż polskich miast nie ma tam zbyt wiele, to zawsze warto mieć oko na oferty zagraniczne. W końcu jako naród jesteśmy bardzo cenionymi fachowcami.

Freelance oraz praca zdalna są ze sobą nie rozwarcie połączone i w dobie doskonałych warunków zarobkowych pozwalają na podróże. Na mieszkanie – tak jak reklamują to na zachodzie – w dowolnym zakątku ziemi, zarabiając na chleb tak jak to lubimy. Podstawową zasadą jest jednak konieczność opanowania obcych języków oraz stały głód wiedzy, żeby nigdy nie wypaść z obiegu. Daje to nam ogromną przewagę – brak pośrednictwa jakim często jest pracodawca.

Ale zgodnie z zasadą małych kroczków – jeżeli marzysz o pracy zdalnej zacznij od własnego podwórka. Jeżeli chcesz być freelancerem na stałe – zaczynaj od zleceń już na studiach lub obok pracy na etacie. Jeżeli chcesz podróżować i pracować na całym świecie – zacznij już dzisiaj.

Najlepiej z nami.

Tagi: , , ,

Komentarze do wpisu