Freelancer dziennikarz – zawód dla kreatywnych

W kategorii: , , dnia 24 lutego 2015

Bukowski dziennikarz freelancer !

Bukowski – dziennikarz freelancer?

Freelancer dziennikarz to coraz częściej spotykana forma pracy dziennikarskiej. W dobie po kryzysie gospodarczym, a zarazem w dobie XXI wieku mamy zapotrzebowanie na tekściarzy, którzy dostosują się do tych realiów, a nie będą szukali ciepłego etatu. Czyli po prostu – szuka się świetnych tekstów, a nie stałych pracowników.

Freelancer dziennikarz to w dużej mierze najbardziej naturalna forma tego zawodu. Wielu wielkich pisarzy, felietonistów i dziennikarzy działało chociaż przez jakiś czas jako wolni strzelcy – wśród nich Edgar Allan Poe, Jack London, Ernest Hemingway, czy Charles Bukowski. Pisali i sprzedawali, gdy było takie zapotrzebowanie, z rzadka dostając angaż na stałe. Ponieważ na tym polega dziennikarstwo jeżeli nie chcemy być newsmanami – na szukaniu ciekawych historii, pisaniu ich, poprawianiu, sprzedawaniu i reklamowaniu.

Co idealnie pasuje do koncepcji pisania na własne konto i ludzi, którzy każdy tydzień chcą przeżyć inaczej. Freelancer dziennikarz to zawód, ale też przygoda.

Freelancer dziennikarz szuka pracodawcy – jak zacząć?

Zakładając, że naprawdę dobrze piszesz: napisz dobre teksty. Kilka dobrych tekstów na różne tematy. Teksty żywe, ładne, ciekawe, nietypowe. Teksty najlepiej trzymające się z daleka od polityki – największe dzieła dziennikarstwa zazwyczaj mówiły o ludziach i czasach w jakich żyli, nie o partiach, które nimi rządziły. Czyli w zasadzie były o polityce, ale nie mówiły o niej wprost i tego warto się trzymać.

 

dziennikarz freelancer

 

Następnie przeprowadź research stron internetowych, czasopism oraz dzienników, które potencjalnie byłyby zainteresowane tematem. Jeżeli już takie masz – wysyłaj, wysyłaj i jeszcze raz wysyłaj swoje prace, zarówno mailowo jak i fizycznie. Tylko nie zapomnij o dobrym przedstawieniu swojej osoby oraz skrócie każdego z artykułów. Jeżeli nie wyszło – próbuj ponownie, również w innych językach. Dodatkowo – każde miasto, miasteczko, czy gmina posiada własną prasę. Sprawdź czy nie szukają kogoś – choćby do prowadzenia relacji z tutejszych imprez i wydarzeń sportowych. Popytaj o możliwości zlecenia. Wreszcie prowadź bloga. W ostateczności możesz też wystawiać swoje gotowe teksty na portalach aukcyjnych i dziennikarskich. Pamiętaj, żeby dać sobie czas – ten zawód wymaga dużego nakładu sił i środków. Droga dziennikarza jest długa, najlepsze angaże dostaje się po wyrobionej marce oraz znajomościach, ale to też niesamowicie przyjemna, kreatywna i nietypowa praca, gdzie każdy materiał to inne miejsce, nowi ludzie oraz nowe przeżycia. I na dodatek, wbrew pozorom, można na tym dobrze zarobić.

freelancer dziennikarz

Jeżeli Twojemu warsztatowi sporo brakuje – dużo czytaj. Do klasyków, które każdy freelancer dziennikarz powinien znać należą „100 ways to improve your writing” i „The elements of style”. Dobrym ćwiczeniem są też mniejsze zlecenia, choćby copywriting i tłumaczenia. Najważniejsze to jednak dużo pisać, stale poprawiać i stale edytować swoje teksty. Nie głupio jest również wzorować się na stylu najlepszych dziennikarzy, bo wbrew pozorom pomaga to nam wyrobić własny głos.

A co jeżeli chcemy zostać newsmanami?

Większość polskich portali internetowych, komercyjnych blogów, czy serwisów od czasu do czasu potrzebuje newsmanów. Newsmani mają być przede wszystkim szybcy oraz wydajni – jakość spada tutaj na drugą, czy nawet trzecią pozycję. Ważne jest przygotowanie sobie na zaś wzorców nagłówków, czasami nawet treści, znajomość podstaw SEO, grafiki i takich platform jak choćby WordPress.

Praca newsmana może łączyć się z pracą dziennikarza freelancera, ale pisanie wiadomości ze świata to czasochłonna rzecz. Niewielu dziennikarzom udaje się zapewnić wysokiej jakości teksty oraz wysokiej jakości newsy, przy zachowaniu odpowiedniego balansu pomiędzy pracą a czasem wolnym. Z drugiej strony newsman freelancer i freelancer dziennikarz to na tyle pokrewne zawody, że można między nimi płynnie przechodzić. Droga jest ta sama – szukać zleceniodawców, dbać o widoczność swojego ja w sieci.

Tagi: , , ,

Komentarze do wpisu