Freelancerze, po co Ci swoje www?

W kategorii: , , , , , dnia 11 maja 2015

www

 

Jednym z największych problemów polskiego (i nie tylko!) freelancera bywa znalezienie odpowiednio dobrego i dobrze płatnego zlecenia. Właściwie każdy wolny strzelec miał czas wzlotów i upadków związanych z ofertami, umowami, klientami oraz finansami – nie mówiąc już o pracy na etacie. Nie zawsze jest łatwo na polskim rynku, gdzie profesja pracy zdalnej dopiero zaczęła się przyjmować.

 

Jak już wiecie, jednym z podstawowych wyznaczników możliwości oraz umiejętności wolnego strzelca jest jego portfolio. Powinieneś umieszczać je w bardzo wielu miejscach – Social Media, strona internetowa, itp. Więcej o poszukiwaniu pracy możecie znaleźć w naszych poprzednich wpisach na blogu – między innymi tutaj.

 

Wracając do sedna sprawy, portfolio jest obrazem Ciebie, Twoich umiejętności i doświadczenia. Jednym z najlepszych pomysłów jest stworzenie własnej strony internetowej, czy chociażby prowadzenie bloga. Wszystko zależy od tego czym się zajmujesz – grafika, tworzenie stron, SEO czy copywriting. Właściwe w każdym przypadku można pokazać prawdziwego siebie, własną inwencję twórczą oraz kreatywność. To będzie Twoje prawdziwe portfolio, prawdziwe “ja”, wraz ze spisem wszelkich poprzednich zleceń. Nie będzie ona w żaden sposób weryfikowana czy zmieniana przez klienta, jak to jest zazwyczaj przy zleceniach.

freelance

To wszystko pomoże Ci utrzymać zarówno kontakt z obecnymi klientami jak i również przedstawić możliwości potencjalnym. I to właśnie Ci ostatni mogą być, w większości przypadków, kluczowi.
Co stoi za tym pomysłem?


Szlifowanie własnych umiejętności, self-edukacja

Możesz nie tylko pokazać to, co umiesz, w czym jesteś dobry, ale również rozwijać się, poszerzać swoją wiedzę, kwalifikacje

 

Forma reklamy

Strona internetowa, blog, profil na Facebooku, LinkedIn i GoldenLine to najlepsze formy reklamy dla pracownika zdalnego

 

Dodatkowe finanse

Jeżeli Twoja strona dobrze funkcjonuje i codziennie odwiedza ją spora grupa Twoich czytelników to masz również możliwość zarobienia, niewielkich bo niewielkich, pieniędzy. Na blogach polskich freelancerów co rusz pojawiają się wpisy gościnne bądź artykuły sponsorowane. I to właśnie również dzięki temu można dodatkowo zarobić

 

Dobra zabawa

Tworzenie własnej strony internetowej  może być przede wszystkim dobrą zabawą! Pomimo tego, że jest to również forma pracy to nie jest tak to odczuwalne – robisz to, co lubisz, piszesz/projektujesz co chcesz, możesz się promować i dodatkowo zarobić – czego chcieć więcej?

Oczywiście wielu z Was powie: “Nie mam na to czasu”, “To i tak nic nie da” lub cokolwiek innego. Jeżeli nie spróbujesz to się najzwyczajniej nie dowiesz.

 

Wiadomo, może to pochłonąć Ci wiele czasu i energii. Jeżeli masz trochę wolnego, całkowicie dla siebie i dodatkowo nie pracujesz na cały etat to możesz spróbować, bo naprawdę warto, przede wszystkim dla siebie. Obecnie freelancer bez obecności na social mediach oraz swojego portfolio właściwie nie istnieje. Praktycznie rzecz biorąc gubi się wśród konkurencji, która jest na naszym rodzimym rynku rzeczywiście szeroka – zarówno copywrite’rzy, programiści jak i graficy nie przebierają w środkach i dają z siebie naprawdę bardzo wiele. Oczywiście największym argumentem jest to, że również firmy zachodnioeuropejskie zlecają pracę właśnie polskim specjalistom freelancerom. Nic doda, nic ująć.

Musisz się wyróżnić z tłumu, spośród ludzi z pasją, dobrych w tym, co robią. To właśnie w tym pomóc Ci może własna strona internetowa czy blog. Niezależnie, czy jesteś copywriterem, czy programistą – wybij się, wyróżnij się wśród innych.

Tagi: , , , , ,

Komentarze do wpisu