Humanista na rynku freelance. Jak sobie poradzić?

W kategorii: , , , , , dnia 15 maja 2015

Narzędzia copywritera.

Humaniści – w rozumieniu absolwenci uczelni humanistycznych, również są poszukiwani na rynku freelance. Praca dla humanistów wymaga jednak od nich oczywiście dwóch rzeczy – umiejętności oraz chęci. Żyjemy w epoce licznych specjalizacji, ale również ogromnej elastyczności.

Humanista na rynku pracy freelance, może znaleźć zatrudnienie na wielu, wielu niszach. Przede wszystkim musi to być jednak humanista zdolny oraz chętny do nauki. Humanista freelancer może odnaleźć swoją niszę w:

* Badania rynku – poszukiwanie są badawcze analizujący rynek klienta. Sprawdzający jego zapotrzebowanie, jego chęci, jego pasje. Badania rynku dotyczą także obserwowania działań konkurencji, zasad jej funkcjonowania i wyciągania z tego wniosków.

* Analiza internetowa – tutaj w ruch idzie przede wszystkim zestaw narzędzi do analizy internetu. Google Analytics, mapy cieplne, sondaże, testy A/B. Analityk internetowy musi wiedzieć jak przeprowadzać analizę, czym ją przeprowadzać i przede wszystkim jak interpretować dane.  Nauka jest wymagana, ale to bardzo satysfakcjonująca oraz dobrze płatna ścieżka kariery.

* Testowanie użyteczności – testerzy mają za zadanie wyszukiwać błędy w oprogramowaniu, w grach, czy na stronach internetowych. Chociaż rzecz wymaga przede wszystkim bystrego oka, to w dużej mierze pozwala również na poszerzanie swojej wiedzy technicznej.

* Analiza marketingowej – sprawdzanie sentymentu, retencji, jakości materiałów prasowych oraz internetowych. Zbieranie tego w arkusze, dzielenie wyników, czasem również tłumaczenia. Bardzo ciekawa praca.

* Copywriting – napisano o tym już ogromne ilości materiałów. Dobry humanista to w dużej mierze dobry copywriter. Dobry copywriter, szczególnie znający języki obce, to dobrze zarabiający copywriter.

* Tłumacz pisemny. – wciąż ogromne zapotrzebowanie, szczególnie w dziedzinie tekstów specjalistycznych oraz przy innych językach niż angielski.

* Tłumacz ustny. – tłumacze ustni zarabiają bardzo dobrze, ale wymaga jest od nich również bardzo wysoka jakość usług.

* Korepetytor online. – zapotrzebowanie na całym świecie, również na język polski.

* Specjalista od PR/Specjalista od Social Mediów/Specjalista od Marketingu Internetowego.

* Moderator.

* Content Writer.

* Content Designer.

* Community Manager.

….

Rynek jest ogromny. Wystarczy tylko mieć chęci, walczyć o swoje oraz nie spoczywać na laurach! Najważniejsze to mieć pomysł na siebie!

 

Tagi: , , , , , ,

Komentarze do wpisu