Nie każdy freelancer ma pojęcie o przedsiębiorczości

W kategorii: , dnia 20 marca 2017

Wszyscy mamy dobre pojęcie o tym, jak realizować swoją robotę, lecz istnieje i solidna ilość osób rzeczywiście się specjalizujących.

Bo jakby nie patrzeć, podstawą praktykowania zawodu jest bycie wydajnym w tym co się czyni. Co więcej, regularne uprawianie fachu zawsze powinno doprowadzać do uzyskania wynagrodzenia.

Jednakże nabycie handlowego sposobu myślenia oraz nauczenie się, jak rozstrzygać relacje z klientami i ich życzeniami jest całkowicie odrębną sprawą. Nie każdy freelancer edukował się z zarządzania. Ktoś wybrał się na studia, ażeby wytrenować się z danej dyscypliny (np. programowania), dlatego normalnym faktem jest jego niewiedza z kierowania interesem.

To jeden z czynników, dlaczego większa część młodych freelancerów zaprząta się z wieloma biznesowymi kłopotami. Większość tych problemów da się jednak uniknąć. Ciągle sprawiasz to, co klient mówi? „Klient ma zawsze rację” jest popularnym mottem, ale nie za każdym razem jest to prawda. Jeśli konsumenci nieustannie posiadaliby rację, nie mieliby potrzeby brać mądrości lub obycia freelancerów. Naczelnym wyzwaniem dla większości freelancerów jest wyuczenie się stosownie oznajmić „Nie”. Tylko dlatego, iż klient wymaga, aby jego logo było większe czy wymaga, by dodać zbyteczną funkcję na prywatnej domenie nie oznacza, że taka modyfikacja doda coś przydatnego do pełnego rezultatu.

Odmienną sprawą jest słuchanie i rozpatrywanie tego, co usługodawca proponuje. Jeżeli jest w błędzie, misją praktyki wolnego strzelca jako profesjonalisty jest mu o tym zakomunikować. Kiedy odrzucasz oczekiwanie klienta, należy robić to w biegły sposób, stosując praktyczne dowody, case studies, pożyteczne badania, źródła z dodatkowej ręki. Należy przy tym brzmieć sensownie, aby uzasadniać swoje wnioskowanie. Zawsze zalecaj odpowiedniejsze opcje. Nie zawsze wykonywanie wszystkiego, co żąda klient jest dobrym sposobem na pozyskanie jego zaufania. Twoja asertywna postawa pozwoli mu upewnić się co do twoich umiejętności i wiedzy.

Tagi: ,

Komentarze do wpisu