Praca dodatkowa – korzyść dla obydwu stron

W kategorii: , dnia 20 czerwca 2014

Praca dodatkowa staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem – zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. By przekonać się do zalet pracy dodatkowej, wystarczy spojrzeć na poniższe zestawienie.

praca dodatkowa

Praca dodatkowa – korzyści dla pracownika

1) możliwość swobodnego wyboru godzin pracy – w zależności od oferty, obowiązki można wykonywać albo w formie pracy zdalnej, albo w siedzibie pracodawcy. Pod tym względem, praca dodatkowa oferuje z reguły duży wybór, ponieważ pracodawcy zdają sobie sprawę z tego, że większość kandydatów ma już przynajmniej jedno źródło dochodu.

2) łatwość znalezienia oferty – rosnąca liczba pracodawców przekonuje się do rozwiązania, jakim jest praca dodatkowa. Dlatego też, nawet w mniejszych ośrodkach, z łatwością można znaleźć interesujące oferty. Wszak ogłoszenia typu: praca dodatkowa Ciechanów, praca dodatkowa Koszalin, praca dodatkowa Piła, Ostrołęka czy inne miasto, które nie jest stolicą województwa, nie należą obecnie do rzadkości.

3) dodatkowy dochód – choć zarobki w głównej mierze zależą od rodzaju pracy i czasu, jaki należy jej poświęcić, to w zasadzie każdy poszukujący jest w stanie znaleźć coś na miarę swoich umiejętności i potrzeb finansowych.

Praca dodatkowa – korzyści dla pracodawcy

1) konkretny człowiek do konkretnego zadania – choć zakres obowiązków w ramach oferowanej pracy dodatkowej można niemalże dowolnie definiować, to najczęściej jest on bardzo dokładnie, i wąsko, zakreślony. Zatrudnienie dodatkowego pracownika może być – i na ogół jest – znacznie korzystniejsze, niż nakładanie dodatkowych obowiązków na etatowych pracowników.

2) elastyczna forma zatrudnienia – z uwagi na to, że najczęściej pracy dodatkowej podejmują się osoby, które mają już stałą pracę gdzie indziej, nierzadko umowa o dzieło czy umowa/zlecenie będą najkorzystniejszą formą uregulowania relacji dla obydwu stron.

3) świetne rozwiązanie na sezon – tymczasowe etaty są najlepszym rozwiązaniem dla branż, w których zainteresowanie towarem czy usługami jest zależne od sezonu. Praca dodatkowa może przecież polegać np.. na obsłudze zamówień w sklepie internetowym w sezonie świątecznym czy wprowadzaniu danych do bazy przy większym zleceniu/kontrakcie.

Podsumowując, praca dodatkowa w Polsce jest coraz łatwiejsza do znalezienia. Jednocześnie, jest to korzystne rozwiązanie zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.

Tagi: , , , , ,

Komentarze do wpisu