Analiza danych dla początkujących

W kategorii: , , , dnia 19 lutego 2015

praca wpisywanie danychAnaliza danych to kolejna z interesujących ścieżek pracy dla wolnych strzelców. Praca przy wpisywaniu danych nie musi być nudna, ani bolesna. Od dawna nie musi też polegać na przeglądaniu katalogów. Ponieważ w dobie internetu coraz częściej wymaga przede wszystkim analitycznego podejścia.

Oczywiście – analitycy danych to szeroki zawód o wielu wąskich i niesamowicie opłacalnych niszach. My tutaj nie bez powodu piszemy o tych dosyć łatwiejszych do złapania, a mimo to dobrze płatnych formach tego kręgu zawodowego. Analiza danych prasowych, markowych lub PR-owych jest w zasadzie w zasięgu każdej osoby, która umie posługiwać się internet, posiada jakieś podstawy języków obcych, zna pakiet Office lub jego odpowiedniki i chce się uczyć. Przy czym trzeba zaznaczyć – to praca mimo wszystko wymagająca, szczególnie jeżeli chodzi o porównywanie danych czy katalogowanie ich różnymi systemami. Praca we wpisywanie danych natomiast jest bardzo często wykonywana zdalnie.

Praca wpisywanie danych – dla PRu, dla koncernów, dla katalogów

 

Analiza danych wykonywana z domu polega w dużej mierze na… analizowaniu danych. „Ale o co chodzi?” zapyta zapewne wielu, którzy marzy się praca zdalna w arkuszu excel, czy wpisywanie danych na odległość. Chodzi mianowicie o sprawdzanie i analizowanie, tego jak radzi sobie dany klient, jego konkurencja, co o nim piszą, jak wyglądają jego zasoby etc. Duże koncerny szukają analityków danych ponieważ chcą wiedzieć jak wygląda ich pozycja w sieci. Oddziały PR potrzebują feedbacku.  Twórcy oprogramowania porównań z konkurencją. Nawet mniejsze marki chcą wiedzieć co planuje konkurencja, jak wygląda rynek, czy co konkurencja ma w swojej ofercie.

Bada się sentyment, jakość marki, działania konkurencji. Bada się i analizuje nowe rozwiązania, testuje użyteczność stron. W zależności od zlecenia i klienta możemy tworzyć tabelki z krzesłami, lub analizować artykuły prasowe celem sprawdzenia najnowszych trendów lub tego co mówi się o danym podmiocie. Analitycy danych często mają również sporo do czynienia z agencjami rządowymi oraz pozarządowymi, które zlecają im badania, sondaże oraz analizy. Rynek w zasadzie jest ogromny – i skupia się w równie ogromnej mierze na współpracy z klientami zagranicznymi. Przodują tam głównie klienci z Niemiec oraz Anglii, którzy szukają małych zespołów. Stawki przeciętnie wynoszą od 15 zł do 30 zł za godzinę uczciwej, dobrze zrobionej pracy – ale wahają się, ponieważ jest to praca zadaniowa.

Wykaż się kreatywnością

 

Analiza danych, choćby prasowych to nie tylko praca przy wpisywaniu danych. To tworzenie własnych, krótkich systemów, katalogowanie i tagowanie opinii oraz dbanie o przejrzystość całego procesu. Analityk musi pracować szybko i poprawnie, a wynik jego pracy musi być czytelny, dokładny i przydatny. Dlatego pracujemy nie tylko tekstem, ale również kolorem, czy grafikami, żeby przyśpieszyć czytelność naszych danych.

Dodatkowo dlatego robią to ludzie, a nie maszyny ponieważ potrzeba dobrego, szybkiego osądu, jeżeli chodzi o dane – czy są przydatne? czy są pozytywne? jaki jest ich wydźwięk? w jaką stronę zmierza reputacja marki? czy strona jest przejrzysta? Niemniej jest to praca w której dobrze odnajdą się humaniści i językowcy.

…Albo i nie

 

Ale dla mniej ambitnych też coś się znajdzie. Każdego dnia firmy na całym świecie, w tym w Polsce, szukają osób do wpisywania danych, przepisywania danych i wprowadzania danych w arkusze, systemy wewnętrzne, sprawozdania. Praca jest mozolna, konkurencja ogromna, jednak da się na tym zrobić pieniądze, a im bardziej egzotyczne języki znamy, tym lepsze mogą być nasze stawki.

Tylko nie za bardzo można liczyć ma awans.

Tagi: , , , ,

Komentarze do wpisu