Przedsiębiorcy szukający sposobów na zdobycie nowych klientów, a także pracownicy chcący zdobyć lepszą pracę powinni zainteresować się fotografią biznesową. Zdjęcia dla biznesu umożliwiają nam kreowanie wizerunku profesjonalisty w swojej branży, co jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Co warto wiedzieć o fotografii biznesowej? Jak znaleźć fotografa, który wykona dla nas najwyższej jakości zdjęcia? Jak wyglądają przygotowania do profesjonalnej sesji biznesowej?

Czym dokładnie jest fotografia biznesowa?

Fotografia biznesowa jest fotografią do zadań specjalnych. Umożliwia nam ona wykreowanie pożądanego wizerunku. Nie wystarczy, że będziemy specjalistą w swojej branży. Musimy jeszcze wyglądać jak ktoś, kto świetnie zna się na swoim fachu. Osiągnięcie tego celu nie jest wcale proste. Fotografia biznesowa musi uwzględniać wiele szczegółów. Wszystkie jej elementy muszą dobrze ze sobą współgrać. Pamiętajmy, że odbiorca zdjęcia zwróci uwagę na naszą mimikę, postawę, ubiór, akcesoria, fryzurę, makijaż, scenerię. Jeżeli fotografia nie będzie spójna – nie będziemy postrzegani jako osoby autentyczne. Profesjonalnie wykonane zdjęcia biznesowe mogą bardzo ułatwić nam prowadzenie biznesu. Jednocześnie zdjęcia wykonane przez fotografa, który niewiele wie o fotografii biznesowej mogą nam bardzo zaszkodzić.

Co możemy uzyskać dzięki profesjonalnym zdjęciom biznesowym?

Dzięki fotografii biznesowej możemy zyskać zainteresowanie klientów. Jest to ogromnie ważne, jeżeli prowadzimy swoją działalność przez Internet i nie mamy na co dzień bezpośredniego kontaktu z klientami. W takiej sytuacji wyobrażenia na nasz temat będą kształtowane na podstawie zdjęć. Dowiedz się profesjonalne zdjęcia do cv wpływają na rekrutacje

Dobrze wykonane zdjęcia biznesowe sprawiają, że przestajemy być anonimowi w sieci. W efekcie zyskujemy przewagę nad konkurencją. Często zdarza się, że klienci są skłonni zapłacić więcej firmie, o której właścicielu i pracownikach coś wiedzą, mogli ich poznać choćby ze zdjęć.

Co trzeba wiedzieć o przygotowaniach do sesji biznesowej?

Część osób obawia się sesji biznesowej i celową z nią zwleka. Wynika to po części z faktu, że boimy się tego, co nieznane. Dodatkowo znaczna część ludzi uważa siebie za osoby nieatrakcyjne i niefotogeniczne, co wstrzymuje ich przed wizytą u fotografa.

Musimy zdać sobie sprawę, że nie istnieją osoby niefotogeniczne. Doświadczony fotograf biznesowy może bez problemu zrobić dobre zdjęcie każdemu. Jeżeli mamy negatywne doświadczenia, prawdopodobnie trafiliśmy na złego fotografa i wina wcale nie leży po naszej stronie (trzeba pamiętać, że w Polsce fotografią może się zajmować każdy, kto dysponuje odpowiednim sprzętem).

Wszystkiego o przygotowaniach do sesji biznesowej dowiemy się od fotografa, z którym rozpoczniemy współpracę. Należy liczyć się z faktem, że osoba taka będzie chciała dowiedzieć się więcej o naszej karierze zawodowej. Może również poprosić o adres witryny internetowej naszej firmy (jest to niezbędne, żeby dostosować zdjęcia do strony również pod względem stylistycznym).

Jeżeli chodzi o przygotowania z naszej strony – ważne jest, żebyśmy byli wyspani, gdyż aparat fotograficzny uwypukla wszystko to, co chcielibyśmy ukryć. Przed sesją dobrze jest zjeść lekkie śniadanie, jednak w żadnym wypadku nie powinniśmy się przejadać. Nasze ubrania muszą być dokładnie wyprasowane i nie mogą prześwitywać. Warto jest wziąć ze sobą kilka strojów na zmianę. Przed rozpoczęciem sesji zostaniemy poproszeni o zdjęcie soczewek kontaktowych.

Dobry fotograf biznesowy na wagę złota

Choć w dużych miastach ofert fotografii biznesowej jest naprawdę wiele, znalezienie prawdziwego profesjonalisty może być naprawdę trudne. Znaczna część fotografów oferujących sesje biznesowe odpowiada na zapotrzebowanie konsumentów. Nie oznacza to wcale, że mają oni wiedzę i doświadczenie niezbędne do tego, żeby robić wysokiej jakości sesje biznesowe. Z tego względu zanim zaczniemy współpracę z konkretnym fotografem, koniecznie zapoznajmy się z jego portfolio. Przeglądając zdjęcia w portfolio zadajmy sobie pytanie, czy właśnie na takich fotografiach nam zależy. Gdy dojdziemy do wniosku, że jednak nie, nie wahajmy się szukać innego fotografa.